Darmowa dostawa od 300 zł  | wysyłka 24h
Dobierz Wino
Cena
  • od
    do
Promocja

Wina austriackie

Z tysiącletnią historią uprawy winorośli i wielowiekową produkcją wina, można by pomyśleć, że Austria będzie bardziej znaną marką w świecie wina. Z Francją, Włochami i Hiszpanią dominującymi w postrzeganiu europejskiego winiarstwa, łatwo jest przeoczyć niesamowite wina z Austrii. Duży nacisk kładzie się tam na produkcję win białych, sam Gruner Veltliner stanowi ponad 30% winnic. Innym powodem tego przeoczenia może być fakt, że Austria nie poświęciła zbyt wiele uwagi międzynarodowym odmianom. Zamiast podążać za modą, zdecydowana większość produkcji, zwłaszcza tej wysokiej jakości, skupia się na rodzimych winogronach.
Gruner Veltliner jest wytrawny, lekki i orzeźwiający, często daje aromaty cytrusowe i lekko ziołowe. Gruner jest zazwyczaj winem, które najlepiej pić młode, są oczywiście wyjątki - dobrze zrobione wina mogą dojrzewać z wdziękiem przez 10+ lat. Zweigelt to lekkie czerwone wino, które ma wyraźny aromat pieprzu podobny do Syrah. Blaufränkisch produkuje nieco bardziej giętkie i wytrzymałe wino z wyraźnym czerwonym i czarnym charakterem owocowym. Zarówno Zweigelt jak i Blaufränkisch są zazwyczaj spożywane w młodości, aby pokazać swój pełny owocowy charakter.
Region uprawy winorośli Carnuntum sięga na wschód od Wiednia aż do granicy Austrii ze Słowacją. Winnice rozciągają się na południe od Dunaju,
w pagórkowatym krajobrazie. Nazwany na cześć rzymskiej instalacji wojskowej i cywilno-administracyjnego miasta, które wyrosło wokół niej, Carnuntum oferuje idealne warunki do uprawy winorośli dzięki ciężkim glebom gliniastym i lessowym, a także niektórym piaszczysto-żwirowym miejscom pod winnice.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl