Darmowa dostawa od 300 zł  | wysyłka 24h
Dobierz Wino
Charakter
Cena
  • od
    do
Promocja

Wina amerykańskie z USA

Wina z USA od dawna mają zagorzałych wielbicieli na całym świecie, w kraju tym uprawia się winorośl w wielu regionach, jednak niekwestionowanym liderem od zawsze jest Kalifornia. Klimat tego stanu zdecydowanie sprzyja winorośli, z powodzeniem robi się tu wina z niemal każdej odmiany winogron. Trudno uwierzyć, że do końca lat 70 XX wieku USA były uważane za absolutne peryferia winiarskiego świata! Wszystko zmieniła słynna Degustacja Paryska w 1976, podczas której zestawiono najlepsze wina z Kalifornii z czołowymi etykietami Bordeaux i Burgundii. Degustacja w ciemno dała sensacyjne wyniki - amerykańskie wina nie ustępowały jakości swoim dużo bardziej znanym odpowiednikom z Francji, a niektóre były wyraźnie lepsze! W ciągu jednej degustacji świat wina stanął na głowie, a kalifornijskie wina weszły na salony z impetem, który do dziś trwa.

Które odmiany win amerykańskich są najpopularniejsze

Amerykańskie wina są bardzo różnorodne, co roku powstają nowe apelacje, nazywane tu AVA - American Viticulture Area, winiarze wciąż rozwijają swój warsztat, winnice powstają w każdym zakątku tego kraju. Jednak większość win amerykańskich, które zna świat pochodzi z Kalifornii. Wśród białych win prym wiodą czyste chardonnay, nierzadko dojrzewające w beczkach dębowych. Ulubiona czerwoną odmianą jest tu cabernet sauvignon, choć "najbardziej amerykańskim" szczepem nazywany jest zinfandel, czyli włoskie primitivo.

Najpopularniejsze regiony dorastania winorośli amerykańskich w USA

Amerykańskie apelacje obejmują obecnie 33 stany, jest ich w sumie 252 w 2021 roku. Zdecydowanym liderem pod każdym względem jest z pewnością Kalifornia, a za nią Waszyngton i Oregon, czyli cały czas zachodnie wybrzeże USA.

Z czym podawać wino amerykańskie

Trudno znaleźć styl wina, którego nie produkuje się w USA, a zatem do każdego dania znajdziemy odpowiednie wino amerykańskie. Na polskim rynku jednak dominują pełniejsze i bogatsze wina jakościowe z Kalifornii, a te najlepiej pasują do cięższego jedzenia- beczkowe chardonnay jest doskonałe do ryb i drobiu w kremowych sosach, tęgie wina czerwone idealnie pasują do steków i ogólnie wołowiny, a do burgerów zinfandel jest idealnym kompanem.

Poznaj amerykańskie winnicie dostępne w ofercie sklepu Winestory:

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl